Naši autoři

Informace o autorech, kteří píší pro nakladatelství RegionAll

PhDr. Jitka Lněničková

Přední znalkyně šumavského sklářství, jemuž se věnuje od 80. let 20. století. Vystudovala historii a český jazyk na Univerzitě Karlově v Praze. Více než dvacet let spravovala sbírku skla v Muzeu Šumavy, pořádala a pořádá sbírky skla a sklářské expozice i v dalších muzeích Plzeňského a Jihočeského kraje. Svou širokou znalost muzejních sbírek a rozsáhlé studium v archivech zúročila v řadě vědeckých článků a zejména v knize Šumavské sklářství v roku 1996. Má na svém kontě také desítky sklářských výstav v České republice i v zahraničí. Její kniha Příběhy šumavských sklářů je zdánlivě lehkým a místy zábavným vyprávěním příběhů o šumavských sklářích, ale v mnoha detailech i shrnujících závěrech rovněž výsledkem dlouholetých studií. Nenechá vás na pochybách, že na výlet do sklářské minulosti Šumavy nás zve průvodce z nejpovolanějších.

MUDr. Otto Kaskoun

nar. 5. 11. 1917
Rodilý Pražan, absolvent Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kterému Šumava učarovala natolik, že si ji zvolil za svůj domov. Třebaže lékařským obvodem mu byl přidělen Strážov spolu s Čachrovem a Javornou, nevynechal jedinou volnou chvilku, aby s batohem na zádech putoval hraničním hvozdem a poznával i ta nejzapadlejší a tajemná místa. Bohužel mu Šumava nepřipravila jen příjemné chvilky. Přišly i okamžiky kruté a bolavé. Psala se padesátá léta dvacátého století a svobodná republika, opilá po dlouholetém válečném běsnění vítězstvím, vyrovnávala účty s nepřítelem. Nemilosrdně. Pro hluboce věřícího člověka, jakým doktor Kaskoun je, nebylo snadné přihlížet barbarskému konání „vítězů“, ani pozdějšímu vandalskému řádění lidí bez morálky a úcty k historii, kterému bez milosti podlehly stovky objektů, bývalých domovů, kostelů, kapliček. Střípky vzpomínek, vepsané do stránek knihy Šumavská putování, budou mnohdy hořkou připomínkou časů historicky nedávných. A přesto z nich vycítíte hluboce lidskou naději a víru v budoucnost lepší a moudřejší, kterou pan doktor ve svém srdci uchovával.

Pavel Nedvěd

Šumavu poprvé poznal v roce 1946 jako student a naprosto ho uchvátila. Přibyly další návštěvy, pak dlouhé období lyžařské a téměř tři roky vojny na Gsengetě, Polomu, Starých hutích a na dalších místech centrální Šumavy. Tehdy poznal Šumavu za všech denních i nočních časů, za všech ročních období a za všech možných počasí. A ve značně drsných životních podmínkách. A začal se ptát. Především na staré obyvatele, po nichž všude viděl jen opuštěné a rozpadající se usedlosti nebo vesnice, začal se zajímat o život těchto lidí, sedláků, sklářů, uhlířů, dřevařů, pašeráků i pytláků, prostě všech obyvatel staré, zaniklé Šumavy. Psala se ovšem léta šedesátá a informací bylo poskrovnu. Možnost nahlédnout do bohatství svazků pražského Klementina poskytla příležitost prostudovat spoustu staré literatury o Šumavě, v naprosté většině psané německy. Strávil zde řadu let. Mezitím jako stavař putoval po stavbách dálnice a řady letišť. Přes čtrnáct let s ním v maringotce putovala i Šumava a večerní i noční čtení a zapisování poznámek bylo ideálním odpoutáním od každodenních stresů. Zcela neplánovaně se rodila budoucí kniha Šumavské vzpomínky, soubor vyprávění, spojený tématem lesa, lesního společenství a práce se dřevem.

Ing. Miroslav Trégler

(1964 v Plzni)
Rodák z krajského města Plzně, v němž prožil léta dětská a studentská, završená inženýrským titulem z VŠSE. Záhy na to, v roce 1988, přesídlil do Plané, kde žije dosud. Profesí se mu stala ochrana přírody a krajiny a s profesí souhlasí i koníčky – příroda, fotografování, psaní. Psaní se propojilo s koníčkem dalším – muzikou. Shrneme-li, je autorem písňových textů kapely Trepka z Nejdku, spolupracovníkem časopisu Vítaný host, pravidelně přispívá svými texty do Tachovského deníku články o přírodě a krajinách Tachovska. V roce 2005 vydal brožurku s názvem „Pozdravy z ostrova aneb povídání o Slavkovském lese“. Záliba ve fotografování vyústila ve dvě samostatné a jednu společnou výstavu s motivy Českého lesa, Mže a Blízkých krajin západních Čech I. a Blízkých krajin západních Čech II. Stejné jméno dal své knižní prvotině s podtitulem Povídání o krajinách blízkých nejen vzdáleností. Čtenářský zájem ho přivedl o dva roky později k volnému pokračování knihy s podtitulem Od Českého lesa k Brdům.

PhDr. Přemysl Čech

(1958 v Sušici)
Absolvoval katedru televizní a filmové žurnalistiky Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy (1981). Od té doby pracuje – až na krátkou přestávku – jako redaktor a moderátor Československé, respektive České televize. Pracoval například jako redaktor magazínu Vysílá studio Jezerka, Televizního klubu mladých a od druhé poloviny 80. let především jako redaktor ekonomické redakce zpravodajství. Moderoval mimo jiné pořady Hospodářský zápisník, Objektiv, hlavní zpravodajskou relaci Deník ČST, diskusní Debatu, Události, komentáře nebo zahraniční „21“ i pořady Před půlnocí nebo Interview ČT 24. Nyní se věnuje zejména moderování ekonomických pořadů na ČT 24. K 60. výročí televizního vysílání u nás moderoval cyklus pořadů Pozor, vysíláme! Natáčí i pro pořad Toulavá kamera, pro který zpracovává především témata ze Šumavy. Za svoji novinářskou kariéru spolupracoval s mnoha deníky, časopisy, rozhlasem i weby. V roce 2010 vydal knihu cestopisných fejetonů Objektiv s úsměvem. Volný čas se snaží trávit hlavně na Šumavě, tady jsou jeho základnou Červené Dvorce u Sušice. Po Šumavě chodí pěšky, jezdí na kole i na běžkách, sbírá knihy, pohledy a mapy se šumavskou tématikou i sklo z produkce zdejších skláren. Láska k Šumavě vyústila v knize Trefen šumavským genem.

Radek Diestler

(1972 v Plzni)
V roce 2013 autor knih Dlouhá cesta na vrchol, velká kronika plzeňského hokeje a Modrá a bílá. Plzeňský rodák a hokejový fanoušek tělem i duší. V současné době žije v Praze, což v tomto případě chápe jako přitěžující okolnost. Narodil se dva měsíce a devět dní po vítězství 11:0 nad Vítkovicemi v sezóně 1971/72. Jak sám svěřil, na hokeji byl poprvé buď v poslední sestupové sezóně, nebo na sklonku té předchozí, přesně si to nepamatuje. V době vzniku útoku Táflík-Pata-Černý začal chodit pravidelně a činí tak dosud. Posledních sedm let (od roku 2007) tom psal týden co týden, sezónu co sezónu, pro ČRo Plzeň. Mezitím: vystudoval historii a archivnictví na FFUK v Praze. Působil v několika hudebních časopisech v době, kdy to ještě bylo důležité. Byl (a je) dokumentátorem a kurátorem výstav v pražském Popmuseu. Zvláštní znamení: bez vlastního zavinění se na přelomu tisíciletí stal literární postavou. Už je to pryč. Záznam v registru svazků: 25 let Tří sester v 25 obrazech (2010, navazuje na biografii skupiny vydanou v roce 2000), 10apůl aneb Ten Zach! (s Petrou Kosovou, 2005), Večery Pod lampou (2006), Totálně Našrot aneb Příběh naší nejlepší neperspektivní kapely (2011), Příběh zapomenutého průmyslníka - Život a doba Karla Loevensteina, generálního ředitele Škodových závodů (2011), Pivopedie (ed., 2012), plus řada dílčích publikací.

Pavel Hochman

(*1948)
Světlo světa spatřil v době, kdy se nejslavnější plzeňský fotbalový klub ještě jmenoval Viktorií, ale události naznačovaly, že tomu tak už dlouho nebude. Na fotbal do Štruncových sadů a Luční ulice začal pravidelně chodit na počátku šedesátých let a od té doby je na těchto posvátných místech téměř pravidelným návštěvníkem. Viděl zápas s Flamengem, Bayernem Mnichov a byl i u 100. ligového gólu Standy Štrunce. Absolvoval SVVŠ v Přešticích, ale jeho sen vystudovat novinařinu se nenaplnil. Novinářské práci na bázi amatéra se přesto nevyhnul. Pro Plzeňský deník téměř dvacet let zajišťoval zpravodajství z regionálních soutěží a publikoval materiály z fotbalové historie. Je spoluautorem knižních publikací „Vzestupy a pády“ (2006), „Plzeňské fotbalové kluby“ (2015), „Plzeňská nej…rekordy, unikáty a kuriozity“ (2013) a dvou ročenek plzeňské Viktorie (2014, 2015). Je autorem knih „Stoletá cesta k titulu“ (2011), „Fotbalové tažení Evropou“ (2013) a „Plzeňský Beckenbauer“ (2014), Viktoria (2015), Viktoriáni (2016).